Nowoczesne laboratorium w Przedszkolu i Żłobku „Bolek i Lolek” w Sosnowcu-Zagórzu

W placówce Bolek i Lolek w Sosnowcu uruchomiono laboratorium do rehabilitacji i rozwoju dzieci. Nowe wyposażenie sali terapeutycznej to między innymi kolumny wodne, tory świetlno-dźwiękowe, kurtyny światłowodowe, które stymulują układ wzrokowy i rozwijają funkcje wzrokowe tj. fiksacja, wodzenie. Ponadto w laboratorium funkcjonuje:

• Powieszany most, podwieszany koń, który jest rodzajem aktywności stymulującej układ przedsionkowy wpływający na kształtowanie prawidłowych reakcji równoważnych kontroli posturalnej dziecka.
  • Mobilna sala doświadczeń świata, która służy stymulacji polisensorycznej rozwija reakcje adaptacyjne układu nerwowego dziecka.
  • Drabinka gimnastyczna stymulująca układ proprioceptywny i wzmacniająca mięśnie globalnie (ćwiczy u dzieci umiejętność ruchu naprzemiennego oraz izolowania pracy poszczególnych części).
  • Maglownica do bodźcowania u dzieci z zaburzonym przetwarzaniem procesów integracji sensorycznej
  • Basen z kulkami stymulująca bazowe układy sensoryczne dzieci czyli dotyk, przedsionek i propriocepcję.

W placówkach dla dzieci „Bolek i Lolek” kładzie się nacisk na bezpieczeństwo, nadzór i wsparcie dla dzieci, odpowiedni klimat oraz kreatywną zabawę i rozwój najmłodszych.