Jak wybrać przedszkole dla Dziecka z autyzmem?

Przed Wami Rodzice kolejna ważna decyzja – Jakie wybrać przedszkole dla dziecka? Jest ona trudna w przypadku każdego rodzica, ale problem jest większy jeżeli dziecko ma problemy zdrowotne. W tym artykule postaramy się pomóc rodzicom, których dzieci borykają się z Autyzmem. Kierując się wyborem przedszkola rodzice powinni zwrócić uwagę na odległość przedszkola od miejsca zamieszkania, bądź pracy. Zbyt długa podróż może mieć wpław na zmęczenie oraz zły nastrój dziecka. Sprawdzamy czy odpowiada nam układ pomieszczeń : łazienka, sypialnia, strefa zabawy, strefa pracy. Sale powinny być przyjazne dla oka, zbyt jaskrawe lub nasycone ozdobami rozpraszają dziecko, które musi skupić się na wykonywanej czynności. Zbyt duża ilość występujących bodźców sprawi, że dziecko będzie szybciej zmęczone.

Rozpatrując przedszkole odpowiednie dla dziecka z autyzmem należy wziąć pod uwagę następujące punkty:

1. Sprawdź czy w przedszkolu pracuje odpowiednio wykwalifikowana kadra pedagogiczna. Możesz zawsze poprosić o rozmowę z danym nauczycielem, aby sprawdzić czy odpowiada ci forma pracy jaką stosuje. Jest to dobra okazja do poznania wychowawcy dziecka.

2. Twoje dziecko potrzebuje wielu specjalistów, którzy się nim zajmą. Jeżeli przedszkole nie ma wśród swoich pracowników odpowiedniej osoby – nie odrzucaj go od razu. Pamiętaj, zawsze możesz zapytać o możliwość poszerzenia kadry pracowniczej.

3. Sprawdź warunki w jakich będzie przebywać dziecko, znasz je najlepiej i wiesz czego potrzebuje. Dla dzieci ważny jest spokój i możliwość wyciszenia się. Rozejrzyj się czy placówka posiada pomieszczenie, w którym może się ono wyciszyć, odpocząć.

4. Dzieci z autyzmem są często wrażliwe na dźwięki, dlatego mniej liczna grupa przedszkolna będzie lepszym wyborem. Pamiętaj, że mniej dzieci sprawi, że nauczyciel będzie miał więcej czasu dla twojego dziecka a trudność z budowaniem relacji będzie łatwiej pokonać – zaprzyjaźnić się z każdym członkiem grupy.

5. Nadaktywność dziecka trzeba w odpowiedni sposób stłumić – w placówce obowiązkowo musi znajdować się plac zabaw. Zwróć uwagę czy są zestawy gimnastyczne takie jak: woreczki, szarfy, hula-hop, pachołki. Są one wykorzystywane do wszelkich drużynowych zabaw podczas których dziecko aktywnie spędza czas.

6. Gdy zastanawiasz się jakie przedszkole wybrać : czy z oddziałami integracyjnymi czy przedszkole specjalne, weź pod uwagę stopień problemu dziecka. Pamiętaj, że zarówno w przedszkolu specjalnym, jak i grupie integracyjnej wychowawcy starają się sprostać wymaganiom w usprawnianiu dziecka. Osobiście jestem zwolennikiem wykorzystywania maksymalnie potencjału dziecka. Biorąc pod uwagę duże problemy w relacji z rówieśnikami uważam, że dziecko powinno rozwijać się wśród dzieci pełnosprawnych, a nie z dziećmi z podobnymi ograniczeniami rozwojowymi. Dzieci naśladują swoje zachowania. Dajmy więc możliwość czerpania pozytywnych wzorców z najbliższego otoczenia, jakim zaraz po rodzinie dla dziecka będzie grupa przedszkolna. Pamiętaj również, że uczy się ono funkcjonować w otoczeniu w którym będzie żyło, jako osoba dorosła.

Każdy z nas musi zapamiętać, że dziecko niepełnosprawne ma prawo do pełnego uczestnictwa i równych szans w życiu społecznym. Czas na przełamanie barier mentalnych, zmianę postaw społecznych, przekonań. Niniejsza praca wynika z moich doświadczeń, jakie miałam okazje zaobserwować w trakcie swoich praktyk, stażów i pracy zawodowej. Mam nadzieję, że rozwiała ona Państwa wątpliwości dotyczące wyboru odpowiedniego przedszkola.